GODZINY DOSTĘPNOŚCI PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

Środa - 7:45 - 8:45   oraz 9:35 - 10:35
    Piątek - 8:00 - 10:00

ZAKRES DZIAŁAŃ PSYCHOLOGA SZKOLNEGO
    Prowadzi badania i działania diagnostyczne, określając za pomocą testów, obserwacji oraz informacji zebranych od innych nauczycieli bądź specjalistów mających kontakt z uczniem, m.in. diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe, edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów celem określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.
    Diagnozuje sytuacje w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu szkoły.
    Podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży. Organizacja zajęć integracyjnych, pomoc w rozwiązywaniu konfliktów klasowych.
    Opracowując indywidualne plany terapeutyczne uczniów, minimalizuje skutki zaburzeń rozwojowych. W przypadku uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym, prowadząc zajęcia indywidualne, zapobiega zaburzeniom zachowania. Inicjuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów, np. zajęcia profilaktyczne.
    Inicjuje i prowadzi działania mediacyjne oraz interwencyjne w sytuacjach kryzysowych.
    Wspiera nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów.
    Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
    Analizuje przyczyny niepowodzeń szkolnych oraz negatywnego zachowania ucznia.
    Zajmuje się działaniami profilaktycznymi w celu zapobiegania pojawianiu się problemów.
    Doradza w zakresie wyboru kierunku dalszego kształcenia i zawodu.
    Współpracuje z rodzicami w zakresie zagadnień wychowawczych (wskazówki związane z zagadnieniami wychowawczymi, wskazanie odpowiedniej literatury).
    Organizuje warsztaty mające na celu m.in. rozwój umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Za: https://liblink.pl/ADNnWzhgYO

PSYCHOLOG SŁUŻY POMOCĄ UCZNIOWI gdy:
    ma problemy emocjonalne, niską samoocenę,
    jest nadpobudliwy, ma napady gniewu,
    pojawiają się u niego myśli samobójcze,
    zastanawia się, jak budować dobre związki,
    ma trudności w nauce, w kontaktach z innymi,
    jest zestresowany,
    doświadcza sytuacji kryzysowych: śmierć kogoś bliskiego, rozwód rodziców, choroba własna lub kogoś w rodzinie (w tym choroba alkoholowa), przeniesienie do nowej szkoły, przeprowadzka i inne,
    powtarzają się u niego objawy somatyczne, np. ból brzucha, bóle głowy, zaburzenia snu,
    jest zainteresowany rozwojem własnego potencjału,
    nie wie, kogo ma zapytać o daną sprawę lub kogo prosić o pomoc,
    chce porozmawiać o tym, co go denerwuje,
    nie czuje się w szkole bezpiecznie (jest zastraszany lub dyskryminowany).

RODZICOWI gdy:
    nie radzi sobie z dzieckiem w domu lub zauważa negatywne przejawy jego zachowania,
    chciałby lepiej zrozumieć swoje dziecko.

NAUCZYCIELOWI gdy:
    doświadcza trudności z uczniem lub zauważa konflikt między uczniami w klasie,
    szuka nowych form pomocy mających swoje źródło w psychologii.